nabídka na akademii pro rok 2024
více info
TIGA logo

TIGA KIDS

Learn, grow and have fun!
MORE INFORMATION

If you are looking for a quality, modern and complex golf program for your children, which will guide them through golf beginnings, give them the desire to train regularly in the environment of active children, TIGA KIDS is here for you!

Delicately created golf program, led in a friendly and family atmosphere, offers your child the development and complex golf trainings led by top coaches, who enrich the program with experience from the international golf environment from the very beginning.

TIGA Kids offers golf and at the same time help younger golfers to orient themselves in the golf environment, not to be afraid to communicate, share and be part of a group of young golfers. We pay care and attention to children, lead them to perceive sport as a natural part of their adolescence and actively support them in their development, talent and uniqueness.
We sensitively involve children who have a desire to do sports and play, but do not always fell comfortable in groups of small athletes.
We communicate with players and parents, appreciate cooperation and quality relationships.

From beginners to top golfers
The advantage and complexity of TIGA is continuous growth and possible progress to following programs – TIGA Junior and TIGA.
We provide children with long-term support in the development of golf.

ABOUT THE TIGA KIDS PROGRAM

Where do children train? In Prague 5 at “Císařská louka” and in the “Botanika” Golf Complex.
O programu TIGA KIDS

OTHER GOLF PROGRAM SERVICES

Joining the program anytime throughout the year
First-rate equipment
Regular meetings and communication with parents

We create the foundation for the growth of the player’s personality

How do we do that?
Růst osobnosti

APPLY TO THE ACADEMY

If you are looking for a quality golf program for your children that will entertain them and at the same time prepare them well for golf, Tiga Kids is a good choice for you.

We are a team of experienced golf coaches, who take care of children with a personal approach, care and in a way, that awakens in them a natural motivation to want to play golf as well, better and best as they can.

We have been working with children in the field of golf since 2012.

CONTACT

COACHES

Martin Bešta

Martin Bešta

Martin is a professional coach, manager and trainer.

He gained his years of experience and practice not only in leading the GCEP team, but also as a trained coach for the Qed Group.

For Martin, TIGA is the result of many years of observation of the Czech golf environment, coaching clients and golf practice. His vision and idea is to comprehensively help purposeful and determined golfers in their growth, motivation and fulfillment of goals.

Aleš Procházka

Aleš Procházka

Aleš je profesionální golfista, fitter a kouč.

Aleš se věnuje golfu od roku 2002. Po 13 letech působení v golfu se stal profesionálním golfistou - Playing PRO s HCP +2,3.

Významným milníkem byl pro Aleše rok 2021, kdy úspěšně ukončil trenérskou školu PGA České republiky a získal plnou licenci A. Mimo jiné je také držitelem všeobecné trenérské licence B z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Kristýna Frýdlová

Kristýna Frýdlová

Kristýna působila jako dlouholetá reprezentantka ČR na mistrovství světa a Evropy. Je dvojnásobnou juniorskou mistryní ČR a zkušenou hráčkou na mezinárodních turnajích. Kristýna získala golfové stipendium na univerzitě v USA, kde jako členka univerzitního týmu hrála nejlepší turnaje v rámci NCAA a získala mnoho zkušeností, které chce s radostí nadále předávat mladým golfistům. Kristýna je studentkou medicíny UK.
Tereza Chlostová

Tereza Chlostová

Tereza je amatérská hráčka golfu, a trenérka dětí.
Cenné zkušenosti získala zejména jako členka Národního týmu ČGF a jeho reprezentací. Zasloužila se o dosud nejlepší výsledek českého týmu na Mistrovství Evropy družstev dívek 2018 ve Švédsku, kde tým obsadil 4. místo. Další úspěchem je 1. místo na Junior Honda Classic v roce 2017 na Floridě či ovládnutí celého mládežnického žebříčku starších žákyň v roce 2017. Tereza se věnuje studiu Právnické fakulty UK.
Laura-Liisa Lilleleht

Laura-Liisa Lilleleht

Laura je golfovou trenérkou a golfistkou. Golfu se věnuje 12 let a poslední roky působila jako trenérka dětí v Estonsku. Má zkušenosti s vytvářením golfových tréninkových programů, vedení kempů a turnajů.

Její radostí je práce s dětmi, jejich podpora v procesu učení a trénování golfu.

Laura vystudovala fyzioterapii na UK.
Vladimír Gregor

Vladimír Gregor

Member of PGA Czech and coach

V koučování také spolupracujeme:

Iain Highfield

LeadBetter Golf Academy
2021/2022 ranked by Golf Digest among the most talented young golf instructors
He created a golf psychological fitness program, which was implemented at Nike Golf Academy (UK), Bishops Gate Academy (FL) and International Junior Golf Academy (SC).
Successful coach of young and professional players, author of numerous publications incl. “OSVEA – Practical Ways to Learn Golf’s Mental Game” and “Game Like Training Golf.”
Šárka Seifertová

Šárka Seifertová

Šárka je první českou hráčkou, která byla přijata do australské PGA, kde získala titul „Diploma of Sport (advanced coaching)“.
Od roku 2020 je profesionální hráčkou s více než pětiletou zkušeností v soutěžním golfu. Nyní pracuje jako PGA Professional v Education City Golf Club v Kataru.

Se Šárkou spolupracujeme v oblasti koučování hráčů, kde se zaměřujeme na technické, taktické, fyzické a mentální aspekty golfové hry.

USED TECHNOLOGIES

PARTNERS

Auto Podbabská
Partners
Renomia
Czech Masters
Under Armour
U.S. Kids Golf
SysteMatic
PSV management
Noi Italia
EE ENGINE

CONTACT

We’ll be happy to meet you in person and introduce the program to you. We look forward to meeting you.
We are looking forward to meeting you.
CONTACT
TIGA PROGRAM PRO DOSPĚLÉ, COACHING A FITTING
WWW.TIGAGROUP.CZ
BESTALENT, s.r.o., Michalská 432/12, 110 00 Praha 1
CRN: 24222488, VAT ID: CZ24222488

Registered on 23 February 2012 at the Municipal Court in Prague
under the file number C 190104
Created by wessdesign.