TIGA logo

TIGA JUNIOR

Perform your best
MORE INFORMATION

Tiga Junior is a comprehensive program for advanced golfers who want to be part of a team with top and professional golf training. We support players in their sports and personal growth, we help them to develop comprehensively and to think about golf training and game responsibly.

Tiga Junior is part of the Team International Golf Academy (TIGA) and is suitable for players from 12 to 17 years old.

TIGA is a complex and modern golf program in the Czech Republic. It is the result of many years of experience of their founders – Martin Bešta and David Carter and their observation of the Czech and foreign approaches to golf, which inspire them. The motive of the academy is to focus not only on strengthening of the golf talent, but also on the individual development of the personality and the right mental setting of the player.

TIGA Junior supports the growth of purposeful Czech and foreign golfers, their self-confidence and joy not only in the golf game. We offer an above-standard care and guidance to golfers who are ready for comprehensive training.

Be part of a community of golfers who want to achieve their goals in friendly and professional environment where it’s good. Become a member of TIGA.

Players in TIGA team are motivated by the same or similar mindset about golf, clearly set and realistic goals, to which they proceed together, but each with an individual approach and plan.
The driving force for them is quality professional facilities and care, a friendly place where they feel good and trust each other.

Do you want to play and study abroad?

Pomůžeme ti v cestě za kvalitním vzděláním spojeným s golfem.
Spojili jsme síly se Sportegy Futures.
CATCH YOUR FUTURE WHILE YOU CAN" ~ SPORTEGY FUTURES & TIGA
 
Jsme skupina profesionálů, kteří se snaží pomoci talentovaným středoškolským sportovcům si splnit svůj americký sen a vydat se studovat na prestižní americké univerzity. Sami jsme si touto cestou prošli, což nám umožnilo se soustředit jak na naše sportovní, tak i akademické kariéry, a to na zcela vrcholové úrovni. Na stejné cestě teď pomáháme mladým sportovcům včetně akademické a golfové přípravy na dané univerzity, nastavením strategie a získáním stipendií, jež jim umožní jejich sny proměnit v realitu.
 

Contact us for more information.

Golf program structure

Building a solid foundation together with the players is key for us.
Pavouk JUNIOR

Golf program services

A solid and well-established foundation is key. Quality facilities as well:
Albatross Golf Resort, Císařská louka (Imperial Meadow) – new training areas with top equipment.
Year-round dynamic team trainings (In Czechia and abroad)
Possibility of a follow-up program
Regular reports and statistics
Preparation for tournaments
First-rate equipment
Joining the program anytime throughout the year

We create the foundation for the growth of the player’s personality

How do we do that?
Růst osobnosti

BECOME A MEMBER

We involve players in TIGA teams, with whom we agree on the basis of a personal meeting and communication in the key values, visions and practical fulfillments of the TIGA program.

Do you want to be part of a unique program, do you want to improve and communicate?
Are you open to a new approach?

We’ll be happy to meet you in person.

CONTACT

COACHES

Martin Bešta

Martin Bešta

Martin is a professional coach, manager and trainer.

He gained his years of experience and practice not only in leading the GCEP team, but also as a trained coach for the Qed Group.

For Martin, TIGA is the result of many years of observation of the Czech golf environment, coaching clients and golf practice. His vision and idea is to comprehensively help purposeful and determined golfers in their growth, motivation and fulfillment of goals.

Aleš Procházka

Aleš Procházka

Aleš je profesionální golfista, fitter a kouč.

Aleš se věnuje golfu od roku 2002. Po 13 letech působení v golfu se stal profesionálním golfistou - Playing PRO s HCP +2,3.

Významným milníkem byl pro Aleše rok 2021, kdy úspěšně ukončil trenérskou školu PGA České republiky a získal plnou licenci A. Mimo jiné je také držitelem všeobecné trenérské licence B z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Kristýna Frýdlová

Kristýna Frýdlová

Kristýna působila jako dlouholetá reprezentantka ČR na mistrovství světa a Evropy. Je dvojnásobnou juniorskou mistryní ČR a zkušenou hráčkou na mezinárodních turnajích. Kristýna získala golfové stipendium na univerzitě v USA, kde jako členka univerzitního týmu hrála nejlepší turnaje v rámci NCAA a získala mnoho zkušeností, které chce s radostí nadále předávat mladým golfistům. Kristýna je studentkou medicíny UK.
Tereza Chlostová

Tereza Chlostová

Tereza je amatérská hráčka golfu, a trenérka dětí.
Cenné zkušenosti získala zejména jako členka Národního týmu ČGF a jeho reprezentací. Zasloužila se o dosud nejlepší výsledek českého týmu na Mistrovství Evropy družstev dívek 2018 ve Švédsku, kde tým obsadil 4. místo. Další úspěchem je 1. místo na Junior Honda Classic v roce 2017 na Floridě či ovládnutí celého mládežnického žebříčku starších žákyň v roce 2017. Tereza se věnuje studiu Právnické fakulty UK.
Laura-Liisa Lilleleht

Laura-Liisa Lilleleht

Laura je golfovou trenérkou a golfistkou. Golfu se věnuje 12 let a poslední roky působila jako trenérka dětí v Estonsku. Má zkušenosti s vytvářením golfových tréninkových programů, vedení kempů a turnajů.

Její radostí je práce s dětmi, jejich podpora v procesu učení a trénování golfu.

Laura vystudovala fyzioterapii na UK.
Vladimír Gregor

Vladimír Gregor

Member of PGA Czech and coach

V koučování také spolupracujeme:

Iain Highfield

LeadBetter Golf Academy
2021/2022 ranked by Golf Digest among the most talented young golf instructors
He created a golf psychological fitness program, which was implemented at Nike Golf Academy (UK), Bishops Gate Academy (FL) and International Junior Golf Academy (SC).
Successful coach of young and professional players, author of numerous publications incl. “OSVEA – Practical Ways to Learn Golf’s Mental Game” and “Game Like Training Golf.”
Šárka Seifertová

Šárka Seifertová

Šárka je první českou hráčkou, která byla přijata do australské PGA, kde získala titul „Diploma of Sport (advanced coaching)“.
Od roku 2020 je profesionální hráčkou s více než pětiletou zkušeností v soutěžním golfu. Nyní pracuje jako PGA Professional v Education City Golf Club v Kataru.

Se Šárkou spolupracujeme v oblasti koučování hráčů, kde se zaměřujeme na technické, taktické, fyzické a mentální aspekty golfové hry.

USED TECHNOLOGIES

PARTNERS

Auto Podbabská
Partners
Renomia
Czech Masters
Under Armour
U.S. Kids Golf
SysteMatic
PSV management
Noi Italia
EE ENGINE

CONTACT

We’ll be happy to meet you in person and introduce the program to you. We look forward to meeting you.
We are looking forward to meeting you.
CONTACT
TIGA PROGRAM PRO DOSPĚLÉ, COACHING A FITTING
WWW.TIGAGROUP.CZ
BESTALENT, s.r.o., Michalská 432/12, 110 00 Praha 1
CRN: 24222488, VAT ID: CZ24222488

Registered on 23 February 2012 at the Municipal Court in Prague
under the file number C 190104
Created by wessdesign.